ولایت (کانون فرهنگی مهدی موعود حسین آباد)
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
مطالب اخیر وبگاه

رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در واكنش به صدور حكم اعدام شيخ باقر النمر گفت: از كشوري مانند عربستان كه حكامي محاسبه‌گر دارد بسيار بعيد به نظر مي‌رسيد كه براي عالم بزرگ شيعي جناب شيخ النمر حكم اعدام صادر كنند.

به گزارش تسنيم، سردار سرلشكر سيدحسن فيروزآبادي رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در واكنش به صدور حكم اعدام عالم شيعي شيخ باقر النمر توسط عربستان سعودي، اظهار داشت: اخباري از عربستان مي‌رسد كه بسيار نگران‌كننده است.

وي افزود: از كشوري مانند عربستان كه حكامي محاسبه‌گر دارد بسيار بعيد به نظر مي‌رسيد كه براي عالم بزرگ شيعي جناب شيخ النمر حكم اعدام صادر كنند و اين براي ما بسيار نگران‌كننده است و از حكام كشور مسلمان و برادر كه خود را خادم الحرمين الشريفين مي‌نامند قابل قبول نيست كه خون عالم بزرگ شيعي را بخواهند بريزند.

سرلشكر فيروزآبادي تأكيد كرد: اين خون در قلوب ده‌ها ميليون شيعه و در بين مسلمانان جهان خواهد جوشيد و هزينه آن براي عربستان بسيار سنگين خواهد بود. رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح خاطرنشان كرد: اميدواريم در دادگاه تجديد نظر در اين حكم غيرعادلانه و تفرقه‌انگيز تجديد نظر اساسي صورت پذيرد. وي افزود: علماي شيعه عامل وحدت، برادري، آرامش و حكمت در ميان مسلمانان هستند و قدرداني وجود آنان مايه خيرات و بركات براي مردم وطن‌شان است.

سرلشكر فيروزآبادي در ادامه اظهار داشت: ما دعا مي‌كنيم كه شيخ النمر به سلامت باشد و مقامات سعودي از انتساب جرايم بي‌معنا به آن عالم بزرگ جلوگيري كنند. امت اسلام در آستانه ماه مبارك رمضان در انتظار اينگونه تصميمات خداپسندانه است كه فرموده‌‌اند:«الملك يبقى مع الكفر و لا يبقى مع الظلم».مربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در جمعه ششم 4 1393 |

خبرگزاري تسنيم: رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در واكنش به صدور حكم اعدام شيخ باقر النمر گفت: از كشوري مانند عربستان كه حكامي محاسبه‌گر دارد بسيار بعيد به نظر مي‌رسيد كه براي عالم بزرگ شيعي جناب شيخ النمر حكم اعدام صادر كنند.

به گزارش گروه دفاعي خبرگزاري تسنيم، سردار سرلشكر سيدحسن فيروزآبادي رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در واكنش به صدور حكم اعدام عالم شيعي شيخ باقر النمر توسط عربستان سعودي، اظهار داشت: اخباري از عربستان مي‌رسد كه بسيار نگران‌كننده است.

وي افزود: از كشوري مانند عربستان كه حكامي محاسبه‌گر دارد بسيار بعيد به نظر مي‌رسيد كه براي عالم بزرگ شيعي جناب شيخ النمر حكم اعدام صادر كنند و اين براي ما بسيار نگران‌كننده است و از حكام كشور مسلمان و برادر كه خود را خادم الحرمين الشريفين مي‌نامند قابل قبول نيست كه خون عالم بزرگ شيعي را بخواهند بريزند.

سرلشكر فيروزآبادي تأكيد كرد: اين خون در قلوب ده‌ها ميليون شيعه و در بين مسلمانان جهان خواهد جوشيد و هزينه آن براي عربستان بسيار سنگين خواهد بود.

رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح خاطرنشان كرد: اميدواريم در دادگاه تجديد نظر در اين حكم غيرعادلانه و تفرقه‌انگيز تجديد نظر اساسي صورت پذيرد.

وي افزود: علماي شيعه عامل وحدت، برادري، آرامش و حكمت در ميان مسلمانان هستند و قدرداني وجود آنان مايه خيرات و بركات براي مردم وطن‌شان است.

سرلشكر فيروزآبادي در ادامه اظهار داشت: ما دعا مي‌كنيم كه شيخ النمر به سلامت باشد و مقامات سعودي از انتساب جرايم بي‌معنا به آن عالم بزرگ جلوگيري كنند. امت اسلام در آستانه ماه مبارك رمضان در انتظار اينگونه تصميمات خداپسندانه است كه فرموده‌‌اند:«الملك يبقى مع الكفر و لا يبقى مع الظلم».مربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در جمعه ششم 4 1393 |
در اين مجموعه مصاحبه‌اي خواندني با همسر رهبري آمده است و در آن همسر ايشان از ماجراي ازدواجشان و مراسم آن، زندگي شان پيش از انقلاب و بعضي از شيوه‌هاي رفتاري حضرت آقا در منزل به تفصيل سخن گفته‌اند.

به گزارش بولتن نيوز به نقل ازخبرگزاري حوزه، ويژه‌نامۀ "دري به خانه خورشيد" به كوشش مركز آموزش غيرحضوري حوزه‌هاي علميۀ خواهران و به مناسبت 14خرداد، سالروز انتخاب حضرت آيت الله خامنه‌اي به عنوان رهبر جمهوري اسلامي ايران گردآوري و تنظيم شده است.

برپايه اين گزارش، تاكنون از رهبر معظم انقلاب و دربارۀ ايشان كتاب‌ها، مقالات، يادداشت‌ها، مصاحبه‌ها، خاطره‌ها و.. فراواني گفته و نوشته شده است. در اين ميان جنبۀ خانوادگي ايشان موضوعي كنجكاوي برانگيز براي همگان و كمتر پرداخته شده نسبت به ساير جنبه‌هاست. به‌ويژه همين مقدار‌اندك از اطلاعات نيز در سراسر نت پراكنده است كه علاقمندان بايد ساعت‌ها وقت صرف كنند تا شايد بخشي از آنها را به دست بياورند و هيچ مجموعۀ منسجمي تاكنون با اين موضوع منتشر نشده است.

معاونت فرهنگي مركز آموزش غيرحضوري حوزه‌هاي علميه خواهران، از دو ماه پيش تصميم گرفت كه اين اطلاعات پراكنده و ديرياب را جستجو، اعتبارسنجي، دسته‌بندي و پردازش كند و در مجموعه‌اي بسامان و وزين و جذاب در اختيار دوستداران اين خانوادۀ مبارك قرار دهد. خوشبختانه به فضل الهي اين مجموعه آماده شد. با نام "دري به خانه خورشيد".

هدف از انتشار "دري به خانه خورشيد"

"دري به خانه خورشيد" مي‌كوشد كه زمينۀ آشنايي هر چه بيشتر نسل امروز را با خانوادۀ ايشان و با سبك زندگي‌شان فراهم آورد. خانواده‌اي سالم و بانشاط و منطبق بر آموزه‌هاي ديني كه مي‌تواند الگوي مناسبي براي همۀ خانواده‌هاي ايراني باشد. اين ويژه‌نامه اين امكان را به ما داده است تا در زماني كوتاه به نكات بااهميت و آينده‌ساز خانوادۀ موفق دست پيدا كنيم.

 اين ويژه‌نامه چند بخش دارد كه عبارت‌اند از:

1.         سالشمار زندگي مقام معظم رهبري

2.         همسر رهبري

3.         فرزندان رهبري

4.         خاطرات

مصاحبه خواندني با همسر رهبري

در اين مجموعه مصاحبه‌اي خواندني با همسر رهبري سركار خانم خجسته آمده است. مصاحبه‌اي كه اولين بار در نشريۀ "محجوبه" كه نشريه‌اي انگليسي‌زبان است منتشر شد و در آن همسر محترم ايشان از ماجراي، ازدواجشان و مراسم آن، زندگي شان پيش از انقلاب، در گيرودار حوادث انقلاب، تولد فرزندان، بعضي از شيوه‌هاي رفتاري حضرت آقا در منزل، فرزندانشان و... به تفصيل سخن گفته‌اند.

در بخش ديگري از اين ويژه‌نامه همسر ايشان بعضي از گوشه‌هاي زندگي خود را به عنوان يك شهروند كه بيرون خانه مي‌رود، پزشك مي‌رود، فرزندنش بيمار مي‌شود، جايي ايشان را مي‌شناسند و جايي نمي شناند و واكنش‌هاي مردم، نكاتي خواندني بيان كرده‌اند.

رهبري چند پسر و دختر دارد؟ نام‌هاي آنها چيست؟ به چه كاري مشغولند؟ عروس‌ها و دامادهاي رهبري چه كساني هستند؟ و... بخشي ديگر از موضوعاتي است كه در اين ويژه‌نامه آمده است.

فرايند تهيه و توليد اين نشريه

فرايند تهيه و توليد اين نشريه بدين صورت بوده است كه ابتدا با كليدواژه‌هاي گوناگوني در اينترنت جستجو شده و تا جايي كه امكان داشته محتواهاي مناسب با اين سوژه گردآوري شده‌اند. پس از آن دسته‌بندي شده، موارد تكراري حذف شده، مطالب با منابع دست اول تا حد امكان ارجاع داده شده، عنوان‌بندي شده و در نهايت به صورت فايلي داراي ويژگي ورق‌گرداني در آمده است كه خواننده در هنگام مطالعه احساس مي‌كند دارد نشريه‌اي كاغذي را ورق مي‌زند.

اين قالب ارائه كه از تازه ترين شيوه‌هاي كاربردي در نشريات الكترونيكي است، قابليت‌هاي فراواني دارد. جلو يا عقب رفتن در صفخات نشريه بسيار آسان است. خواننده مي‌تواند با يك كليك روي متن آن را بزرگ‌تر يا كوچك‌تر كند. قابليت ورق‌خوردن خودكار و رنگي كردن بخش‌هايي از متن به صورت دلخواه و شيوه‌هاي گوناگون نمايش متن از ديگر ويژگي‌هاي جذاب اين قالب نشريه و نرم افزار مربوط به آن است.

ويژگي ديدني ديگر اين ويژه‌نامه كه آن را خواندني‌تر مي‌كند، گرافيك و صفحه‌آرايي زيبا، به روز و هنرمندانۀ آن است كه با انتخاب تصاوير مناسب متن و زيبا، جلوۀ بصري آن را چشمگير كرده است.

گفتني است عنوان اين ويژه‌نامه بر گرفته از دفتر شعري از شاعر فقيد انقلاب مرحوم سلمان هراتي است.

در پايان اين ويژه‌نامه دو مجموعۀ ديگري كه پيش از اين دربارۀ رهبري توليد شده‌اند، نشان داده شده‌اند و خواننده با كليك روي آنها به آنها دست مي‌بايد؛ يكي ويژه‌نامۀ "تداوم آفتاب" كه ويژه نامه آغاز بيستمين سالگرد رهبري است و در سال 1387 توسط جام جم آنلاين منتشر شد و ديگري، صد و نود و هفتمين شمارۀ هفته‌نامۀ «پنجره» است با نام ربع قرن رهبري كه دهم خرداد 1393 منتشر شده است.

گفتني است مركز آموزش غيرحضوري حوزه‌هاي علميۀ خواهران، زيرمجموعۀ مركز مديريت حوزه‌هاي علميۀ خواهران سراسر كشور است كه در دو مقطع سطح 2 (كارشناسي) و سطح 3 (كارشناسي ارشد) خواهران علاقمند به علوم اسلامي را پذيرش و آموزش مي‌دهد. اين مركز هم اكنون حدود 3000 طلبه دارد و در مقطع كارشناسي ارشد با داشتن گرايش‌هايي مانند فقه و اصول، تفسير و علوم قرآن، تاريخ جزء مراكز پيشرو و موفق در حيطۀ آموزش غيرحضوري و مجازي است.مربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در جمعه ششم 4 1393 |

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي با صدور پيامي درگذشت حجة الاسلام و المسلمين فشاركي را تسليت گفتند.
متن پيام رهبر انقلاب به اين شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم
درگذشت عالم پارسا مرحوم حجة الاسلام و المسلمين آقاي حاج شيخ رحمت الله فشاركي رحمة الله عليه را كه اينجانب بخشي از ادبيات عرب را در حوزه‌ي علميه مشهد مقدس از ايشان استفاده كرده‌ام، به خانواده محترم و عموم شاگردان و علاقمندان به ايشان تسليت عرض ميكنم و علوّ درجات آن مرحوم را از خداوند متعال مسألت مينمايم.
سيّد علي خامنه‌اي
24/ خرداد/مربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در جمعه ششم 4 1393 |

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي با صدور حكمي اعضاي جديد شوراي راهبردي روابط خارجي را منصوب كردند.
متن حكم رهبر معظم انقلاب اسلامي به شرح زير است:
بسم الله الرّحمن الرّحيم
جناب آقاي دكتر خرازي
نظر به ضرورت تكميل اعضاي شوراي راهبردي روابط خارجي، آقايان: دكتر سعيد جليلي، دكتر ابراهيم شيباني، حسين طارمي، مهدي مصطفوي اهري، سردار احمد وحيدي بعنوان اعضاي جديد آن شورا با رياست جنابعالي منصوب مي شوند.
با توجه به تجربيات دوره ي گذشته و نقش اين شورا در ياري رساندن مسئولان براي تصميم گيريهاي كلان و بهره مندي از نخبگان در اين عرصه، اميد است در دوره ي جديد شاهد حضور موثرتر آن شورا در وظائف محوله باشيم.مربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در جمعه ششم 4 1393 |

تبيين شش اولويت اصلي براي قوه قضائيه/ در مسائل گوناگون «هم‌صدايي» از روساي قوا شنيده شود/ هدف امريكا تهديد تماميت ارضي عراق و محروم كردن مردم اين كشور از نظام مردم‌سالاري است/ با دخالت امريكا و ديگران در عراق بشدت مخالفيم (۱۳۹۳/۰۴/۰۱ - ۱۴:۰۵)

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (يكشنبه) در ديدار با رئيس و مسئولان عالي دستگاه قضائي و همچنين رؤساي كل دادگستري‌ها و دادستانهاي مراكز استانها، ضمن بيان شش اولويت اصلي براي دوره جديد 5 ساله رياست آيت الله آملي لاريجاني در قوه قضائيه، همكاري و همدلي و يكصدائي رؤساي سه قوه در مسائل كلان و مصالح عمومي كشور را بسيار ضروري و مهم برشمردند و با اشاره به تحولات اخير عراق تأكيد كردند پشت پرده فتنه‌انگيزي و آتش‌افروزي در عراق، قدرتهاي غربي سلطه‌گر و در رأس آنها رژيم آمريكا قرار دارند و جمهوري اسلامي ايران ضمن مخالفت شديد با هر گونه دخالت آمريكا در مسائل داخلي عراق، معتقد است مردم و دولت و مرجعيت ديني اين كشور توانائي پايان‌دادن به اين آتش‌افروزي را دارند.
رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار با گراميداشت ياد و خاطره شهداي هفتم تير به ويژه شهيد آيت الله بهشتي و همچنين تجليل از شهيد آيت الله قدوسي ، مهمترين ويژگي دستگاه قضايي نسبت به قواي ديگر را، تضمين تحقق اقامه حق و عدل از جانب همه دستگاه هاي نظام اسلامي دانستند و گفتند: بر همين اساس توقعات از قوه قضائيه بالا است و با توجه به تواناييها و صلاحيت هاي برجسته رياست اين قوه كه عالِمي فاضل، متدين، مجتهد، خوش فكر، انقلابي، آگاه به مسائل و شجاع است، تحقق توقعات و اهداف مورد نظر امكان پذير به نظر مي رسد.
رهبر انقلاب اسلامي ضمن تشكر و قدرداني از تلاش هاي رئيس قوه قضائيه و مسئولان عالي اين قوه در 5 سال گذشته، شش اولويت اصلي را براي دوره جديد بيان كردند.
«ساز و كار ويژه و روشن براي اجراي سياستها» اولين اولويتي بود كه رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره كردند و گفتند: بايد ساز و كار ويژه و روشني براي نظارت و اجراي سياست هاي مربوط به قوه قضائيه و تبديل اين سياست ها به برنامه و عملياتي شدن همه آنها، تدارك ديده شود.
حضرت آيت الله خامنه اي دومين اولويت اصلي دستگاه قضائي را «نظارت بر عملكردها اعم از عملكرد قضات و عملكرد مديران» برشمردند و خاطر نشان كردند: اين نظارت ها بايد بگونه اي جدي و گسترده باشند كه اشكالات و شكايات از برخي عملكردها، به پايين ترين سطح ممكن برسد.
ايشان به موضوع «لزوم عدم تأخير در اجراي احكام» بعنوان سومين اولويت اشاره كردند و افزودند: برخي تأخيرهاي طولاني در اجراي احكام، معلول برخي نقيصه ها است كه بايد شناسايي و برطرف شوند.
 رهبر انقلاب در خصوص اطاله دادرسي يك نكته را متذكر شدند و گفتند: كاهش آمار ميانگين اطاله دادرسي، خوب است اما بايد توجه شود كه چه تعداد پرونده در محدوده مدت زمان حداكثريِ اين آمار ميانگين، بررسي مي شوند كه اگر اين آمار بالا باشد، بايد كاهش يابد.
«كادرسازي و جانشين پروري»، اولويت چهارمي بود كه حضرت آيت الله خامنه اي به آن اشاره كردند و در خصوص «پيشگيري از جرم» به عنوان اولويت پنجم افزودند: پيشگيري از جرم يك موضوع فرا قوه اي است، بنابراين قوه قضائيه براي پيشگيري از جرم بايد ارتباط خود را با دستگاههاي مرتبط با اين موضوع، مستحكم و نقاط اشتراك با آنها را تقويت كند.
ايشان خاطر نشان كردند: پيشگيري از جرم، يك موضوع كاملا علمي، نيز است و بر همين اساس بايد براي شناسايي عوامل جرم و آسيب هاي ناشي از آن با صاحبنظران و كارشناسان اين موضوع مشورت و همكاري شود.
ششمين و آخرين اولويتي كه رهبر انقلاب اسلامي بيان كردند، «افزايش همكاري هاي سه قوه» بود.
حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: سفارش هميشگي و موكد من به روساي قوا، افزايش همكاريها است كه اين همكاريها شامل دو عرصه‌ي مسائل درون دستگاهي، و مسائل كلان كشور است.
ايشان تأكيد كردند: در مجموعه نظام اسلامي بايد در مسائل گوناگون، «هم‌صدايي» از روساي قوا شنيده شود.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به مواضع بسيار خوب، متقن، مستدل و منطقي آيت الله آملي لاريجاني در مسائل گوناگون خاطر نشان كردند: همكاريها و همفكري هاي روساي سه قوه مي تواند به گسترش اين مواضع در بخش هاي مختلف حكومت كمك كند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اين كه مصالح ملي كشور از همه امور بالاتر است، گفتند: روساي سه قوه بايد جلسات مشترك خود را بيشتر كنند زيرا اين نشست ها به باز شدن گره ها و پيشرفت امور و بر طرف شدن برخي گله گذاري ها كمك زيادي مي كند.
ايشان در خصوص مسائل مهم كشور، تأكيد كردند: گره هايي كه در كشور وجود دارند و حتي آنچه كه براي برخي توهم گره بودن است، همه قابل بازگشايي است به شرط آنكه قدري به خودمان و توانايي هاي داخلي تكيه كنيم.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: يكي از چالشهاي اصلي كشور، خصومت و مخالفت جدي نظام سلطه غرب با نظام اسلامي است كه بايد اين حقيقت را فهميد و درك كرد.
ايشان خاطرنشان كردند: اگر خصومت نظام سلطه را متوجه نشويم، در تحليل مسائل كشور دچار اشتباه خواهيم شد.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: كساني كه حاضر نيستند برخورد خصمانه جبهه دشمن را ببينند، همانند كساني هستند كه چشم خود را به روي دشمن مي بندند.
ايشان علت اصلي دشمني نظام سلطه با جمهوري اسلامي ايران را، «سخن نو» نظام اسلامي و «متزلزل شدن بناي نظام سلطه» دانستند و با اشاره به تحولات اخير عراق گفتند: در قضيه عراق قدرتهاي سلطه گر غربي و بطور مشخص رژيم ايالات متحده آمريكا، درصدد سوء استفاده از جهالت ها و تعصب هاي تعدادي عوامل بي اختيار هستند.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: هدف اصلي از قضاياي اخير در عراق، محروم كردن مردم اين كشور از دستاوردهايي است كه عليرغم حضور و دخالت آمريكا بدست آورده اند، كه مهمترين آن، حاكميت نظام مردم سالاري است.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: آمريكا از روال كنوني در عراق يعني برگزاري انتخاباتي با مشاركت خوب مردم و تعيين گزينه هاي مورد اعتماد مردم، راضي نيست زيرا آمريكا به دنبال آن است كه عراق تحت سلطه قرار گيرد و افراد گوش به فرمان آمريكا، حاكم باشند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به سخنان مقامات آمريكايي كه تلاش دارند، قضاياي عراق را يك جنگ مذهبي قلمداد كنند، افزودند: آنچه كه در عراق روي داده است، جنگ شيعه و سني نيست، بلكه نظام سلطه با استفاده از پس مانده هاي رژيم صدام بعنوان مهره هاي اصلي و عناصر تكفيريِ متعصب به عنوان پياده نظام، تلاش براي برهم زدن ثبات و آرامش عراق و تهديد تماميت ارضي اين كشور دارد.
ايشان خاطر نشان كردند: عوامل اصلي فتنه در عراق، با سني هاي مومن و معتقد به استقلال عراق  همان اندازه خصومت دارند كه با شيعه دشمن هستند.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند دعواي اصلي در عراق ميان كساني است كه ميخواهند عراق به اردوگاه آمريكا ملحق شود و كساني كه خواهان استقلال عراق هستند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اين كه خود عراقي ها، قادر به مقابله با اين آتش افروزي و از بين بردن آن هستند افزودند: ما با دخالت آمريكاييها و ديگران در مسائل داخلي عراق بشدت مخالفيم و آن را تأييد نمي كنيم زيرا معتقديم دولت و ملت عراق و مرجعيت ديني اين كشور توانايي تمام كردن اين فتنه را دارند و ان شاء الله آن را تمام خواهند كرد.
در ابتداي اين ديدار آيت الله آملي لاريجاني رييس قوه قضاييه گزارشي از عملكرد پنج سال گذشته دستگاه قضايي ارائه كرد و گفت : ارتقاي كمي و كيفي نيروي انساني، آموزش هاي بدو خدمت و حين خدمت ، ارتقاي علمي قوه قضاييه با تاسيس دو پژوهشگاه تخصصي در قم و تهران، تشديد ساز و كارهاي نظارتي دادسراي انتظامي قضات، ديوان عالي كشور و مركز حفاظت و اطلاعات قوه قضاييه، بكارگيري فناوري هاي نوين و گسترش خدمات الكترونيك، اصلاح ساختارها و تشكيلات و تدوين لوايح مهم مورد نياز دستگاه قضايي از جمله لايحه پليس قضايي و لايحه جامع وكالت ، از جمله اقدامات مهم دستگاه قضايي بوده است.
آيت الله آملي لاريجاني مهمترين چالش هاي قوه قضاييه را "بودجه" و "استقلال در استخدام" خواند و در خصوص كاهش زمان رسيدگي به پرونده ها افزود : متوسط زمان رسيدگي به پرونده هاي قضايي نسبت به كشورهاي ديگر قابل قبول است.
وي همچنين با تاكيد بر تعامل قوا گفت: تلاش مي كنيم در عين حفظ استقلال دستگاه قضايي با قواي مجريه و مقننه تعامل خوبي داشته باشيم.مربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در جمعه ششم 4 1393 |

وليد علم، عبور از مرزهاي دانش، شكل‌گيري چرخه‌ي علمي و مفاهيمي از اين دست همواره از جمله اساسي‌ترين خطوط ادبيات گفتماني رهبر معظم انقلاب اسلامي به خصوص در ساليان اخير بوده است. ايشان پيشرفت علمي كشور را يكي از اصلي‌ترين پايه‌هاي ساخت مستحكم دروني كشور دانسته و در اين راستا همواره آسيب‌ها و تهديدات پيش رو را با مردم، نخبگان و مسئولين در ميان گذاشته‌اند تا با برنامه‌ريزي دقيق و رفع مشكلات، روند رو به جلوي كشور در اين عرصه‌ي مهم حفظ و تقويت شود.
آنچه در ادامه مي‌آيد «مهم‌ترين آسيب‌ها و تهديدات در مسير پيشرفت علمي ايران» در بيانات آيت الله العظمي خامنه‌اي است كه در چهار محور:

  • فرهنگ علمي
  • مسايل آموزشي
  • سياست‌گذاري و مسايل زيرساختي
  • مسايل گفتماني و تبليغي

تهيه و تنظيم شده است.


۲۰ آسيب و تهديد در مسير پيشرفت علمي ايران
 
زمينه آسيب/ تهديد
فرهنگ علمي
 ۱- تحجّر و جزمي‌گرايي در محيط علمي

 ۲- مهمل‌گويى در مسائل علمي به نام نوآوري

 ۳- اعتقاد به نظريات غربي به عنوان متون مقدس و خدشه نكردن در آنها

 ۴- توجه نكردن به داشته‌هاي خود و ترجمه‌گرائي در علوم

 ۵- وابستگي به غرب در مسئله‌ي علم

 ۶- دور شدن جوانان دانشجو از فرهنگ خطرپذيري
 
مسايل آموزشي
 ۷- نبود توازن عادلانه و منطبق با نيازها در برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ريزى رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى علمى

 ۸- رشد كمي نامطلوب دانشجويان علوم انساني بدون توجه به كار بومي

 ۹- تغيير ندادن سرفصل برخي از علوم به علت نبود جرأت مناقشه

 ۱۰- گسترش روحيه مدرك‌گرايي در دانشگاه

 ۱۱- دوري از تعمق و تحقيق در نظام آموزشي و تأكيد بر حفظمحورى
 
سياست‌گذاري و
مسايل زيرساختي

 ۱۲- نبود چرخه‌ علمى و تكميل نبودن زنجيره‌ى كار علمي، فناوري، توليد و بازار

 ۱۳- ناهماهنگي در بخشهاى مرتبط با دانش و فناورى

 ۱۴- دوري فضاي مقاله‌هاي علمي از نيازهاي كشور و جهت‌دهي به كارها براساس نياز بازارهاى غربى

 ۱۵- كند شدن سرعت حركت علمي كشور

 ۱۶- صيانت نكردن از دستاوردهاي علمي و عقب‌نشيني در برابر تهديدات دشمن

 ۱۷- محروم شدن ملت از استعدادهاي درخشان با فرار مغزها
 
مسايل گفتماني و تبليغي
 ۱۸- برنامه‌ريزي دشمن براي دين‌زدائى و علم‌زدائى از دانشگاه

 ۱۹- كشيده شدن دانشگاهها به مسائل پوچ و غفلت از گفتمان پيشرفت علمي كشور

 ۲۰- يأس‌آفرينى و منفى‌بافى درباره حركت عظيم علمي كشور
 فرهنگ علمي:

* تحجّر و جزمي‌گرايي در محيط علمي

يكى از وظايف مهم دانشگاهها عبارت است از نوانديشى علمى. مسأله تحجّر، فقط بلاى محيطهاى دينى و افكار دينى نيست؛ در همه‌ى محيطها، تحجّر، ايستايى و پايبند بودن به جزمى‌گراييهايى كه بر انسان تحميل شده - بدون اين‌كه منطق درستى به دنبالش باشد - يك بلاست. آنچه كه براى يك محيط علمى و دانشگاهى وظيفه آرمانى محسوب مى‌شود، اين است كه در زمينه مسائل علمى، نوانديش باشد. معناى واقعى توليد علم اين است. توليد علم، فقط انتقال علم نيست؛ نوآورى علمى در درجه اوّلِ اهميت است. ۱۳۷۹/۱۲/۰۹


* مهمل‌گويى در مسائل علمي به نام نوآوري

در هر زمينه‌اى، كسانى كه از دانشى برخوردار نيستند، اگر بخواهند به خيال خودشان نوآورى كنند، به مهمل‌گويى مى‌افتند. ما در زمينه برخى از علوم انسانى و معارف دينى اين را مى‌بينيم. آدمهاى ناوارد بدون اين‌كه از ذخيره و سواد كافى برخوردار باشند، وارد ميدان مى‌شوند و حرف مى‌زنند و به خيال خودشان نوآورى مى‌كنند؛ كه در واقع نوآورى نيست، مهمل‌گويى است. بنابراين در زمينه مسائل علمى، من اين را توصيه نمى‌كنم. ۱۳۷۹/۱۲/۰۹


* اعتقاد به نظريات غربي به عنوان متون مقدس و خدشه نكردن در آنها

تهاجم فرهنگىِ بزرگتر اين است كه اينها[غربي‌ها] در طول سالهاى متمادى به مغز ايرانى و باور ايرانى تزريق كردند كه تو نمى‌توانى؛ بايد دنباله‌رو غرب و اروپا باشى. نمى‌گذارند خودمان را باور كنيم. الان شما اگر در علوم انسانى، در علوم طبيعى، در فيزيك و در رياضى و غيره يك نظريه‌ى علمى داشته باشيد، چنانچه برخلاف نظريات رايج و نوشته شده‌ى دنيا باشد، عده‌يى مى‌ايستند و مى‌گويند حرف شما در اقتصاد، مخالف با نظريه‌ى فلانى است؛ حرف شما در روان‌شناسى، مخالف با نظريه‌ى فلانى است. يعنى آن‌طورى كه مؤمنين نسبت به قرآن و كلام خدا و وحى الهى اعتقاد دارند، اينها به نظرات فلان دانشمند اروپايى همان اندازه يا بيشتر اعتقاد دارند! جالب اين‌جاست كه آن نظريات كهنه و منسوخ مى‌شود و جايش نظريات جديدى مى‌آيد؛ اما اينها همان نظريات پنجاه سال پيش را به عنوان يك متن مقدس و يك دين در دست مى‌گيرند! ۱۳۸۳/۰۴/۱۷


* توجه نكردن به داشته‌هاي خود و ترجمه‌گرائي در علوم

در رشته‌هاى گوناگون علوم انسانى؛ ادبيات، فلسفه، تاريخ، هنر، ما خيلى سابقه داريم. بعضى از علوم انسانى ديگر هم هست كه اگرچه از غرب آمده، اما اگر درست دقت كنيم، خميرمايه‌ى آن كه عبارت از عقلانيت و تجربه‌گرائى است، از تفكر و روح ايرانى - اسلامى است. اروپاى خرافاتى نميتوانست زيست‌شناسى و اقتصاد و مديريت و روانشناسى و جامعه‌شناسى را به اين شكل تنظيم كند. اين، سوغات تفكر علم‌گرايى و تجربه‌گرائى شرق و عمدتاً ايران اسلامى بود كه رفت در آنجا و به اين تحول منتهى شد. به هر حال، در اين چيزهائى كه عقب هستيم، بايد خودمان را جلو ببريم و خودمان ابداع كنيم؛ ترجمه نكنيم. ترجمه‌گرائى زيانهاى بسيار بزرگى براى ما دارد. ۱۳۹۲/۰۶/۰۶


* وابستگي به غرب در عرصه علمي

فراگيرى علم يك مسئله است، توليد علم يك مسئله‌ى ديگر است. نبايد ما در مسئله‌ى علم، واگن خودمان را به لوكوموتيو غرب ببنديم. البته اگر اين وابستگى ايجاد بشود، يك پيشرفتهائى پيدا خواهد شد؛ در اين شكى نيست؛ ليكن دنباله‌روى، نداشتن ابتكار، زيرِ دست بودنِ معنوى، لازمه‌ى قطعىِ اين چنين پيشروى‌اى است؛ و اين جايز نيست. بنابراين، ما بايد علم را خودمان توليد كنيم و آن را بجوشانيم. ۱۳۸۷/۰۷/۰۳


* دور شدن جوانان دانشجو از فرهنگ خطرپذيري

خطرپذيرى ميتواند جامعه را موفق كند. شما جوانها بايد آماده باشيد؛ ترس از اينكه شايد نشود، اين خيلى چيز بدى است. گاهى اوقات تصورات انسان، يك آينده‌اى را براى انسان تصوير ميكند كه بكلى او را مأيوس ميكند؛ اين به نظر من، يكى از ايرادهاست. حالا اگر وارد دانشگاه شديم، اگر درس خوانديم، اگر اين تحقيق را كرديم، اگر وارد رشته‌ى تحقيق و پژوهش شديم، آيا قبول ميشود؟ آيا دست ما را به جايى بند ميكنند؟ آيا نميكنند؟ بايد وارد شويد! به قول شاعر عرب ميگويد: «شر من الشر خوف منه عن يقعى»؛ از بلا بدتر، ترس از بلاست، ترس از فرود آمدن بلاست؛ اين از خود بلا سخت‌تر است. نبادا نشود؛ خوب به اين «نبادا» نبايد اعتنا كرد. وارد شويد، خواهيد ديد كه ميشود. ۱۳۸۵/۰۶/۲۵


مسايل آموزشي:

* نبود توازن عادلانه و منطبق با نيازها در برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ريزى رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى علمى

آن طورى كه در گزارشها من به دست مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورم و افراد آگاه و خبره و دانشگاهى و مسئول به ما اطلاع ميدهند، تقسيم توان در برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ريزى رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى گوناگون علمى، يك تقسيم عادلانه و صحيح و منطبق با نياز كشور نيست. يك جاهائى ما رشدهاى چشمگيرى داريم، يك جاهائى اصلاً حركتى مشاهده نميشود! اين غلط است. اين ناشى از نبود نقشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى جامع علمى است. درست است كه در هر رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌اى ما پيشرفت بكنيم، مغتنم است و براى كشور ما كه سالهاى متمادى، ده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها سال در دوران حاكميت طواغيت، از كاروان علمى بشر عقب مانده است، هر جائى دستمان به هر چيزى از ثمرات علم و پيشرفتهاى علمى بند شد، مغتنم است؛ در اين ترديدى نيست؛ اما اگر ميخواهيم كشور رتبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى علمى به معناى واقعى كلمه پيدا كند و علم در كشور نهادينه بشود، ما بايستى در رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى گوناگون علمى - چه در آموزش، چه در پژوهش - توازن و تعادل صحيح و واقعى و عادلانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌اى ايجاد بكنيم؛ اين جزو نيازهاى ماست. ۱۳۸۸/۰۶/۰۸


* رشد كمي نامطلوب دانشجويان علوم انساني بدون توجه به كار بومي

طبق آنچه كه به ما گزارش دادند، در بين اين مجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى عظيم دانشجوئى كشور كه حدود سه ميليون و نيم مثلاً دانشجوى دولتى و آزاد و پيام نور و بقيه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى دانشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى كشور داريم، حدود دو ميليون اينها دانشجويان علوم انسانى‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند! اين به يك صورت، انسان را نگران ميكند. ما در زمينه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى علوم انسانى، كار بومى، تحقيقات اسلامى چقدر داريم؟ كتاب آماده در زمينه‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى علوم انسانى مگر چقدر داريم؟ استاد مبرزى كه معتقد به جهان‌‌‌‌‌‌‌‌‌بينى اسلامى باشد و بخواهد جامعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌شناسى يا روانشناسى يا مديريت يا غيره درس بدهد، مگر چقدر داريم، كه اين همه دانشجو براى اين رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ميگيريم؟ اين نگران كننده است. بسيارى از مباحث علوم انسانى، مبتنى بر فلسفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌هائى هستند كه مبنايش ماديگرى است، مبنايش حيوان انگاشتن انسان است، عدم مسئوليت انسان در قبال خداوند متعال است، نداشتن نگاه معنوى به انسان و جهان است. خوب، اين علوم انسانى را ترجمه كنيم، آنچه را كه غربى‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها گفتند و نوشتند، عيناً ما همان را بياوريم به جوان خودمان تعليم بدهيم، در واقع شكاكيت و ترديد و بى‌‌‌‌‌‌‌‌‌اعتقادى به مبانى الهى و اسلامى و ارزشهاى خودمان را در قالبهاى درسى به جوانها منتقل كنيم؛ اين چيز خيلى مطلوبى نيست. ۱۳۸۸/۰۶/۰۸


* تغيير ندادن سرفصل برخي از علوم به علت نبود جرأت مناقشه

واقعاً اين عيب است كه ما بيست سال، بيست و پنج سال سرفصل فلان دانش را اصلاً تغيير نداده باشيم؛ اين نشان‌دهنده‌ى عدم جرأت ورود در مناقشه است؛ اين همين چيزى است كه ما از آن بيمناكيم. جرأت ندارند كه مناقشه كنند؛ همان را كه هست، درس دادند، باز هم درس ميدهند؛ ده سال ديگر هم ممكن است همان را درس بدهند. ۱۳۸۹/۰۶/۱۴


* گسترش روحيه مدرك‌گرايي در دانشگاه

خود علم‌آموزى، يك فرهنگ است. اگر چنانچه ما به مسئله‌ى فرهنگى در دانشگاه توجه كنيم، آن وقت هم دانشجوى ما عاشق و راغب به علم ميشود و دنبال علم و تحقيق ميرود - صرفاً دنبال مدرك نيست - هم استاد ما از حالت اداى تكليف در كلاس درس خارج ميشود. در موارد بسيارى از خود دانشگاه‌ها به ما گزارش ميكنند كه درسهاى بعضى از اساتيد يك اداى تكليفى است؛ همين كه بالاخره بيايند و درس موظفى خود را بدهند و بروند. در حالى كه در تدريس استاد، مسئله نبايد مسئله‌ى اداى تكليف باشد؛ مسئله‌ى عشق، علاقه‌ى به علم، علاقه‌ى به تربيت دانشجو؛ اينجورى بايد باشد. ۱۳۸۸/۱۱/۱۳


* دوري از فرهنگ تعمق و تحقيق در نظام آموزشي و تأكيد بر حفظمحورى

از جمله‌ى كارهائى كه بايد انجام بگيرد، اين است كه جورى نظام آموزشى بايد طراحى بشود كه جوان ما به تحقيق، طلبگارى در تعميق علم و دانش علاقه‌مند بشود. حفظمحورى، غلط است.
ما هنوز در دانشگاه‌هايمان متأسفانه - مى‌بيند انسان، من گاهى با بعضى از جوانهائى كه با ما مرتبطند، برخورد ميكنم - مى‌بينيم كه معلم چند صد صفحه كتاب را براى يك واحد درسى داده كه اين دانشجو بخواند. چرا؟ حفظ كردن حرفها و گفته‌ها و نوشته‌هائى كه معلوم نيست همه‌اش چقدر فايده داشته باشد و درگير كردن ذهن جوان به چيزى كه غير لازم است. بايد فكر كرد؛ بايد افراد برگزيده و شاخص بنشينند نظامى را طراحى كنند كه جوان ما ميل به پژوهش، تعمق و تحقيق پيدا كند. ۱۳۸۷/۰۷/۰۳


سياست‌گذاري و مسايل زيرساختي:

* نبود چرخه علمي و تكميل نبودن زنجيره‌ كار علمي، فناوري، توليد و بازار

اگر چنانچه ما كار تحقيقاتى را كرديم، به فناورى هم رسيديم، امّا مثلاً توليد انبوه نشد، يا بازار برايش پيش‌بينى نشد، اين ضربه خواهد خورد؛ همه‌ى اينها بايستى مورد توجّه قرار بگيرد و اين زنجيره‌ى كار علمى، تا توليد و بازار بايستى دنبال بشود. ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
آنچه در كشور لازم است و ميتواند موقع و جايگاه علمى كشور را به طور شايسته و افتخارانگيز به ما نشان دهد كه بالا رفته، وجود يك چرخه‌ى علمىِ كامل است. در همه‌ى بخشها يك چرخه‌ى به‌هم‌پيوسته‌ى مهمى از انواع دانشهائى كه مورد نياز كشور است، بايد وجود داشته باشد تا اينها هم‌افزائى كنند و به كمكِ هم بيايند. يك مجموعه‌ى كامل علمى در كشور بايستى به وجود بيايد؛ اين هنوز نشده. اين جزيره‌ها بايستى به طور كامل به هم متصل شوند، يك مجموعه‌ى واحد تشكيل شود؛ به هم كمك كنند، همديگر را پيش ببرند، هم‌افزائى كنند، راه را براى جستجو و يافتن منطقه‌هاى تازه‌ى علمى در اين آفرينش وسيع الهى باز كنند؛ سؤال مطرح كنند، به آن سؤالها پاسخ داده شود؛ اينها همه‌اش لازم است. ۱۳۸۹/۰۷/۱۴


* ناهماهنگي در بخشهاى مرتبط با دانش و فناورى

يكى از ضعفها ناهماهنگيهاست؛ در بخشهاى مرتبط با دانش و علم و فناورى، بايستى هماهنگى كامل بوجود بيايد. ما مسئله‌ى ارتباط صنعت و دانشگاه را مطرح كرديم - كه خب، الحمدللَّه در اين زمينه دارد كار ميشود و بيشتر هم كار خواهد شد... هماهنگى بين خود مراكز علمى خيلى لازم است؛ يعنى دو وزارت علوم و بهداشت با همين معاونت علمى و فناورى رئيس‌جمهور و بنياد نخبگان و سازمان پژوهشهاى علمى و صنعتى و هر بخشى از بخشها كه در اين زمينه‌ها همكارى ميكنند، يك ارتباط و همكارى و هم‌افزائىِ دائم لازم است كه مبادا اينها كار هم را خنثى بكنند يا حلقه‌هاى مفقوده و خلأهائى در اين زمينه بوجود بيايد. ۱۳۸۷/۰۶/۰۵


* دوري فضاي مقاله‌هاي علمي از نيازهاي كشور و جهت‌دهي به كارها براساس نياز بازارهاى غربى

الان به ما گزارش ميدهند كه هفتاد درصد مقاله‌هاى علمى ما ناظر به نيازهاى كشور نيست. نميدانم چقدر اين آمار دقيق است، اما به من اينجور گزارش ميشود. اين همه شما زحمت بكشيد، مقاله‌ى علمى تهيه كنيد، از اين مقالات علمى سى درصد ناظر به نيازهاى كشور باشد، هفتاد درصد نه! خب، انسان احساس خسارت ميكند. بايد صددرصد كار علمى، تلاش علمى، تهيه‌ى مقاله‌ى علمى ناظر باشد به نيازهاى شما. شما با I.S.I هم بر اين اساس همكارى كنيد. آنجائى كه مقاله‌ى مورد قبول I.S.Iچيزى است كه شما ميتوانيد در كشور از آن استفاده كنيد، آن را دنبال كنيد. ما معيار اساسى در دست داريم؛ معيار ما اين است كه كشور ما صدها خلل و مشكل و خلا دارد، ميخواهيم اينها را پر كنيم. اين هم يك نكته‌ى بسيار اساسى است. ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
يكى از كارها همين است؛ كسانى بيايند طعم نياز بازارهاى غربى را، مثلاً فرض كنيد به تابلو نقاشى، به دست بياورند، بعد بيايند اينجا، پشتيبانى مالى كنند و نقاش ما را به سمت تأمين آن نياز سوق بدهند. عين همين قضيه در فيلمسازى هست. فيلمهائى را براى جشنواره نامزد كنند كه در جهت خواست آنهاست. عين همين قضيه در كار علمى ماست؛ در مقاله‌اى است كه در آى.اس.آى منتشر ميشود؛ در موضوع تحقيقى است كه شما در پژوهشگاه خودتان دنبال ميكنيد. به تعبير متأسفانه رائج فرنگىِ امروز، اسپانسرها مى‌آيند در بخشهاى مختلف، كمكهاى مالى، كمكهاى مادى، اعانه‌ها را ميگذارند براى اينكه در آن جهت كار انجام بگيرد. به اين توجه كنيد. استقلال علمىِ كشور يكى از لوازمش همين است: استقلالِ حركت علمى، حركت هنرى و به طريق اولى‌، حركت سياسى. ۱۳۸۸/۰۸/۰۶


* كند شدن سرعت حركت علمي كشور

در اين ده سال گذشته، حركت علمى ما خيلى خوب بوده؛ پيشرفت علمى و سرعت پيشرفت، بسيار خوب بوده است؛ اما اين سرعت پيشرفت بايد كند نشود. اگر ما بخواهيم به آن سطح مطلوب برسيم، اگر بخواهيم به خطوط مقدم دانش جهانى برسيم، بايد اين سرعت پيشرفت را همچنان حفظ كنيم. ۱۳۹۲/۰۴/۳۰


* صيانت نكردن از دستاوردهاي علمي و عقب‌نشيني در برابر تهديدات دشمن

اگر ما آن عقب‌نشينى‌ها [در مسائل هسته اي در مقابل دشمن] را، آن انعطافها را ادامه ميداديم، امروز از پيشرفت هسته‌اى كه هيچ خبرى نبود، به اين نشاط علمى هم كه در چند سال اخير در كشور وجود پيدا كرده - اين حركت علمى، اين جوانها، اين ابتكارات، اختراعات، پيشرفتهاى گوناگون در بخشهاى مختلف - قطعاً لطمه ميخورد؛ چون اولاً نسبت به هر يك از آنها ممكن بود يك بهانه‌اى بياورند؛ ثانياً حركت هسته‌اى و صنعت هسته‌اى، نماد پيشرفت يك كشور است. ۱۳۹۱/۰۵/۰۳


* محروم شدن ملت از استعدادهاي درخشان با فرار مغزها

صحبت فرار مغزها مى‌شود. فرار مغزها ابعاد گوناگونى دارد. يك بُعد بسيار زشت و بد آن اين است كه بيگانگانى مى‌خواهند بيايند از ثروت ملىِ انسانىِ يك كشور سوء استفاده كنند. كشورى انسانهايى را پرورش دهد و استعدادهايى را - با همه عوامل به وجود آورنده استعدادهاى درخشان - به وجود آورد و به قول دوستمان اين را در طبق اخلاص بگذارد و به ديگران بدهد؛ ديگران هم بيايند با صرف پول - كه غالباً زحمت ديگرى هم نمى‌كشند - اين ثروت را به ثَمَن بَخْس از اين ملت بگيرند و او را محروم كنند؛ اين، بُعد بسيار بد و دردناك قضيه است. ۱۳۸۱/۰۷/۰۳


مسايل گفتماني و تبليغي:

* برنامه‌ريزي دشمن براي دين‌زدائى و علم‌زدائى از دانشگاه

دشمن على‌القاعده دو تا كار را براى دانشگاه ما برنامه‌ريزى ميكند: يكى علم‌زدائى، يكى دين‌زدائى؛ از دانشگاه علم‌زدائى بشود، از دانشگاه دين‌زدائى بشود. علم‌زدائى از دانشگاه چگونه است؟ يكى از كارهاى كوچكش همين ترور دانشمندان است؛ كه آخرى‌اش همين دو سه تا دانشمند عزيز هسته‌اى ما بودند كه در اين يك سال اخير از دست ما گرفته شدند. برنامه، وسيع‌تر از اينهاست؛ اين يكى از آسانترينهايش است. پيچيده‌تر از اين، اين است كه دانشگاه ما را، استاد ما را و دانشجوى ما را به كار غير علمى سرگرم كنند؛ نگذارند اين شكوفائى علمى كه آرزوى ماست، تحقق پيدا كند. ۱۳۹۰/۰۶/۰۲


* كشيده شدن دانشگاهها به مسائل پوچ و غفلت از گفتمان پيشرفت علمي

بايد همه مراقبت كنند - هم استادان، هم مديران، هم مؤثرين و متنفذين در دانشگاهها - كه فضاى دانشگاه به سمت مسائل پوچ حركت نكند؛ فضا، فضاى دنباله‌گيرى مسائل اصلى و اساسى باشد؛ گفتمان علم و گفتمان پيشرفت علمى و گفتمان پيشرفت عمومى كشور بر دانشگاهها همچنان حاكم باشد. البته اينجا هم دشمنانى هستند كه مايلند حتّى مسائل صنفى در دانشگاهها به سمت مسائل سياسى و جنجالهاى سياسى گرايش پيدا كند؛ از اين بايد پرهيز كرد. اين براى يك دانشگاه افتخار نيست كه مسائل اساسى آن تحت‌الشعاع مسائل كوچك و كم‌اهميت و احياناً تحت تأثير جريانهاى سياسى واقع شود. فضاى دانشگاه بايد يك فضائى باشد كه در آنجا علم و عالِم بتواند زيست مناسب خودش را داشته باشد. ۱۳۹۲/۰۵/۱۵


* يأس‌آفرينى و منفى‌بافى درباره حركت عظيم علمي كشور

[من] اطلاعات وسيع‌تر و جزئى‌ترى دارم - كه در هفت هشت ده سال اخير، كشور يك حركت عظيمى در اين زمينه[ علم و فناورى] انجام داده و كارهاى بزرگى انجام گرفته. البته بعضى گوشه كنار، توى دانشگاه و بيرون دانشگاه، يأس‌آفرينى و منفى‌بافى ميكنند؛ اما بيخود ميگويند، دروغ ميگويند. بعضى از اينها غافلند، بعضى هم بدتر از غافل. حركت، انصافاً حركت موفقى بوده است. در اين سالها كارهاى بزرگى انجام گرفته. ملت، جوانان، مجموعه‌ى علمى، دانشگاه‌ها، مديران علمى نشان دادند كه استعداد خوبى وجود دارد براى اين حركتى كه مورد نظر ماست. ۱۳۸۹/۰۷/۱۴


مربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در پنج شنبه دوم 8 1392 |

سيد على حسيني خامنه‌اى فرزند مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمين حاج سيد جواد حسينى خامنه‌اى، در فروردين‌ماه سال ۱۳۱۸ شمسي برابر با ۱۳۵۸ قمرى در مشهد مقدس چشم به دنيا گشود. او دومين پسر خانواده بود و زندگى مرحوم سيد جواد خامنه‌اى هم مانند بيشتر روحانيون و مدرسان علوم دينى، بسيار ساده: «پدرم روحانى معروفى بود، اما خيلى پارسا و گوشه‌گير [...] زندگى ما به‌سختى مى‌گذشت. من يادم هست شب‌هايى اتفاق مى‌افتاد كه در منزل ما شام نبود. مادرم با زحمت براى ما شام تهيه مى‌كرد. [...] آن شام هم نان و كشمش بود.»

خانه‌ي ما در خيابان خسروي نو بود... فيلم
خانه‌اى كه خانواده‌ي سيد جواد در آن زندگى مى‌كردند در يكي از محله‌هاي فقيرنشين مشهد بود: «منزل پدرى من كه در آن متولد شده‌ام، تا چهار پنج سالگى من، يك خانه‌ي  ۶۰ ـ ۷۰  مترى در محله‌ي فقيرنشين مشهد بود كه فقط يك اتاق داشت و يك زيرزمين تاريك و خفه‌اى! هنگامى كه براى پدرم ميهمان مى‌آمد -و معمولاً پدر بنا بر اين كه روحانى و محل مراجعه مردم بود، ميهمان داشت- همه‌ي ما بايد به زيرزمين مى‌رفتيم تا مهمان برود. بعد عده‌اى كه به پدر ارادتى داشتند، زمين كوچكى را كنار اين منزل خريده به آن اضافه كردند و ما داراى سه اتاق شديم.»

رهبر انقلاب از دوران كودكى در خانواده‌اى فقير اما روحانى پرورش يافتند و از چهار سالگى به همراه برادر بزرگشان سيد محمد براي يادگيري الفبا و قرآن مجيد، به مكتب‌خانه رفتند و پس از آن در مدرسه‌ي تازه‌تأسيس اسلامى «دارالتعليم ديانتى» ثبت نام كردند و دوران تحصيل ابتدايى را در آن مدرسه گذراندند.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  الف. زندگي علمي - طلبگي

* ۱۳۳۰
سيدعلي از دوازده سالگي و با رفتن به مدرسه‌ي علميه‌ي سليمان‌خان و سپس نواب مشهد، پس از آموختن مقدمات علوم حوزوي، فراگيري دروس سطح همچون معالم، قوانين، شرح لمعه، رسائل، مكاسب و كفايه را از اساتيدي همچون حضرات آيات ميرزا احمد مدرس يزدي، حاج شيخ هاشم قزويني و سيد جليل حسيني سيستاني ادامه داد. اما آن استادي كه سيدعلي نوجوان از او استفاده‌هاي فراواني در دروس سطح برد، كسي جز پدرش نبود؛ يعني مرحوم آيت‌الله سيد جواد خامنه‌اي كه از آيات عظامي همچون نائيني و آقا سيد ابوالحسن اصفهاني اجازه‌ي اجتهاد داشت. http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/H/139103200007220710_5467.jpg

* ۱۳۳۴
شانزده سالگي سني بود كه آقاسيدعلي حضور در درس خارج فقه آيت‌الله‌العظمي سيد محمدهادي ميلاني را آغاز كرد. ايشان همزمان در جلسات مرحوم حاج ميرزاجوادآقا تهراني نيز شركت مي‌كرد. مباحث اين جلسات بيشتر به نقد و رد كتاب فلسفه‌ي منظومه‌ي ملاهادي سبزواري مي‌گذشت. علاوه بر اين و به دليل علاقه‌ي آقاسيدعلي به فلسفه و به سبب جوّ ضد فلسفه‌ي آن روزهاي مشهد، او ناگزير بود كه در درس مرحوم آقا شيخ رضا ايسي- از اساتيد فلسفه‌ي مورد وثوق حضرت آيت‌الله ميلاني- به صورت پنهاني و خصوصي شركت كند.

* ۱۳۳۶
هجدهمين سال زندگيِ آقاسيدعلي مقارن شد با عزم او براي حضور در نجف اشرف به قصد زيارت حرم اميرالمؤمنين عليه‌السلام و درك كردن محضر و دروس بزرگان نجف. سيدعلي پس از حضوري كوتاه در اين حوزه، درس اساتيدي همچون آيت‌الله العظمي سيد محسن حكيم را بيشتر پسنديد و تصميم گرفت كه اگر پدرشان اجازه‌ داد، در نجف بماند و به درس آن اساتيد برود. به پدر نامه نوشت و از او براي ماندن و ادامه‌ي تحصيل در نجف اجازه خواست. پاسخ منفي شنيد و لذا به امر پدر به مشهد بازگشت.
مشهد؛ سال ۱۳۳۶
پس از برگشتن به مشهد و ادامه‌ي ارتباط با طلابي كه از قم براي زيارت حضرت علي بن موسي‌الرضا عليه‌السلام مي‌آمدند، سيد جوان مصمم شد براي رفتن به حوزه‌ي قم. در آن هنگام هدايت حوزه‌ي قم را آيت‌الله‌العظمي بروجردي زعامت مي‌كرد و اين حوزه به سوي شكوفايي و مركزيت علمي مي‌رفت. پدر آقاسيدعلي اما كه راهنما و مشاور اصلي او بود، با ترك مشهد موافقت نكرد و اين مخالفت ادامه يافت تا يك سال بعد.

* ۱۳۳۷
با شروع سال تحصيلي جديد حوزه، آقا سيدجواد خامنه‌اي رضايت داد كه فرزند فاضلش به قم هجرت كند. آقاسيدعلي به قم رفت و در مدرسه‌ي علميه‌ي حجتيه مستقر شد. برادر بزرگترش سيدمحمد هم در آن‌جا طلبه بود. باني ساخت اين مدرسه‌ي علميه -كه از ديگر مدارس آن زمانِ قم تازه‌سازتر بود- آيت‌الله‌العظمي حجت كوه‌كمره‌اي بود و طرح معماري آن را علامه سيد محمدحسين طباطبايي داده بود.

آقاسيدعلي كه به‌زودي در بين هم‌مباحثه‌هايش به كثرت مطالعه و اشتغال درسي شهره شد. از آغاز ورودش به قم در درس خارج فقه حضرت آيت‌الله العظمي بروجردي شركت كرد. از همان ابتدا در دروس حاج‌آقا روح‌الله هم (حضرت امام خميني رضوان‌الله‌عليه) نيز حضور يافت. از بركات حضور در اين درس آقاي بروجردي، نكات مهم رجالي بود كه استاد در آن بسيار متبحّر بود. تقريرات درس خارج فقه و اصول مرحوم امام و مرحوم آيت‌الله‌العظمي بروجردي هنوز نزد آيت‌الله خامنه‌اي باقي است؛ هرچند كه ساواك بسياري از آنها را در دوران مبارزه از بين برد.

* ۱۳۴۰
در فروردين اين سال حضرت آيت‌الله‌العظمي بروجردي به لقاء حضرت حق شتافت و مرجعيت امام خميني رضوان‌الله‌عليه مطرح شد. سخنراني‌هاي انتقادي امام و اعتراض‌هاي تند ايشان عليه اقدامات رژيم و شخص پهلوي دوم، پايه‌هاي قيام اسلامي در قم و زمينه‌هاي شكل‌گيري مبارزات را پي ‌ريخت. شاگردان ايشان نيز هريك در سنگري به تبليغ و روشنگري ‌پرداختند و به دنبال تحكيم قيام و تثبيت مرجعيت و زعامت امام بودند.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/H/139103200015260237_5467.jpg
* ۱۳۴۲
پس از حادثه‌ي يورش عوامل پهلوي به مدرسه‌ي فيضيه و با اوج‌گيري مبارزات طلاب و مردم متدين عليه رژيم، امام خميني را دستگير كردند و به تبعيد فرستادند. پس از تبعيد امام، شاگردان ايشان مبارزات را در قم و ديگر شهرها ادامه دادند. روش مبارزاتي امام سبب شده بود تا آقاسيدعلي -كه تحت تأثير شخصيت انقلابي شهيد نواب صفوي نيز بود- به انجام وظيفه‌ي روشنگري در مبارزات بپردازد. لذا ساواك دو بار او را دستگير كرد. در همين سال امام خميني او را به عنوان نماينده‌ي خود و براي ابلاغ پيام درباره‌ي مبارزه با رژيم شاه، نزد آيت‌الله‌العظمي ميلاني در مشهد فرستادند. همه‌ي اين‌ها در كنار فضاي گرم درس و بحث و مباحثات علمي بود.

* ۱۳۴۳
در اين سال آيت‌الله سيدجواد خامنه‌اي كه در مشهد ساكن بود، بينايي خود را از دست داد. اين بدترين خبر براي آقاسيدعلي بود كه مي‌خواست در قم بماند. او با وجود اصرار اساتيد خود بر ماندنش در قم و از جمله اصرار آيت‌الله حاج شيخ مرتضي حائري يزدي –فرزند آيت‌الله‌العظمي حائري مؤسس–قصد عزيمت به مشهد مقدس كرد. در مدت تحصيل در قم، به غير از امام خميني و مرحوم آقاي بروجردي، حضرات آيات شيخ مرتضي حائري در فقه و اصول و علامه سيدمحمدحسين طباطبايي در فلسفه، از ديگر اساتيد آقاسيدعلي خامنه‌اي بودند. همچنين آقايان شيخ محمد حسين بهجتي شفق، حجت‌الاسلام محمدجواد حجتي كرماني، حجت‌الاسلام سيد جعفر شبيري زنجاني، آيت‌الله حاج شيخ مهدي باقري كني و آيت‌الله رباني املشي از هم‌مباحثه‌هاي نزديك او به شمار مي‌رفتند.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/H/139103200039060156_5467.jpg
* ۱۳۴۴
پس از بازگشت به مشهد مقدس، پدر كه از اساتيد اصلي او در سال‌هاي طلبگي بود، ديگر نابينا شده و از نعمت مطالعه محروم بود و آقاسيدعلي چشمان پدرش شد! او هر روز و در زماني مشخص، چند ساعت براي پدر كتاب مي‌خواند و همان متون را با او مباحثه مي‌كرد.
تدريس رسائل و مكاسب و كفايه، آغاز تدريس تفسير قرآن كريم و حضور مجدد در درس خارج فقه آيت‌الله‌العظمي ميلاني -عليرغم اختلاف سليقه در مبارزات سياسي- بخشي از فعاليت‌هاي علمي روحاني ۲۶ ساله‌ي ساكن خيابان خسروي نو در مشهد مقدس بود.

* ۱۳۴۷-۱۳۵۷
مدرسه‌ي علميه‌ي ميرزا جعفر مشهد، شاهد جلسات تفسير قرآن كريم بود كه به‌سرعت مورد استقبال طلاب قرار گرفت. «تفسيرِ فعّال قرآن» كه سيدعلي خامنه‌اي آن را تدريس مي‌كرد، شيوه‌ي جديد و خاصي از تفسير كلام‌الله مجيد بود و طلاب را روزبه‌روز به بهره‌گيري از آموزه‌هاي قرآن ترغيب مي‌كرد. اين جلسات به دليل استقبال زياد و مباحث مبارزاتي مطرح‌شده در كنار تدريس رسائل و مكاسب و كفايه، با ممانعت‌هاي مكرر عوامل رژيم پهلوي مواجه شد. اين اتفاق باعث شد تا اين دروس از مسجد امام حسن مجتبي عليه‌السلام به مسجد كرامت و پس از آن به مساجد رضايي، قبله و... منتقل شود. اين جلسات كه ديگر به محل حضور دانشجويان نيز تبديل شده بود، به دليل بازداشت آيت‌الله خامنه‌اي بارها متوقف و دوباره برگزار مي‌شد تا اين‌كه در سال ۱۳۵۶ به دليل تبعيد آيت‌الله خامنه‌اي به ايرانشهر، تعطيل شد.

ممنوع‌الخروج شدن از كشور به دليل مبارزات انقلابي در مشهد، دستگيري‌هاي پياپي و فعاليت‌هاي سياسي باعث شد تا سيدعلي حسيني خامنه‌اي نتواند براي ارتباط‌گيري از نزديك با امام خميني به نجف اشرف برود، اما ماندن در مشهد و پركردن خلأ فكري و ايدئولوژيك كه پيش از اين براي جريان مبارزه وجود داشت، موجب شد تا جلسات مستمر با شهيد مرتضي مطهري پيگيري شود و محصول آن جلسات «تدوين ايدئولوژي اسلامي» باشد.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/dars.jpg
*  ۱۳۶۹ تا امروز
از سال ۱۳۶۹ شمسي، درس خارج فقه آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي آغاز شده و تا كنون ادامه دارد. جهاد، موسيقي، غيبت، قصاص و... از مباحثي است كه تا كنون در درس خارج ايشان تدريس شده است.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  ب. مبارزات سياسى
آيت‌الله خامنه‌اى به گفته‌ي خودشان «از شاگردان فقهى، اصولى، سياسى و انقلابى امام خمينى قدّس‌سرّه» هستند و نخستين جرقه‌هاى سياسى و مبارزاتى ايشان و دشمنى با طاغوت را مجاهد بزرگ و شهيد راه اسلام شهيد «سيد مجتبى نواب صفوى» در ذهن ايشان زده است؛ هنگامي كه نواب صفوى با عده‌اى از فداييان اسلام در سال ۱۳۳۱ به مشهد رفتند و در مدرسه‌ي سليمان‌خان، سخنرانى پرهيجان و بيداركننده‌اى در موضوع احياى اسلام و حاكميت احكام الهى و نيز فريب و نيرنگ شاه و انگليس و دروغگويى آنان به ملت ايران، ايراد كردند.
«همان وقت جرقه‌هاى انگيزش انقلاب اسلامى به وسيله‌ي نواب صفوى در من به وجود آمده و هيچ شكى ندارم كه اولين آتش را مرحوم نواب در دل ما روشن كرد.»

*همراه با نهضت حضرت امام خمينى قدّس‌سرّه
آيت‌الله خامنه‌اى از سال ۱۳۴۱ كه در قم حضور داشتند و از زماني كه حركت انقلابى و اعتراض‌آميز امام خمينى عليه سياست‌هاى ضد اسلامى و آمريكاپسند محمدرضا شاه پهلوى آغاز شد، وارد ميدان مبارزات سياسى شدند و شانزده سال تمام با وجود فراز و نشيب‌هاى فراوان و شكنجه‌ها و تعبيدها و زندان‌ها مبارزه كردند و در اين مسير از هيچ خطرى نترسيدند.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/H/139103200011470253_5467.jpg
نخستين بار در محرم سال ۱۳۸۳ ﻫ.ق از سوى امام خمينى قدّس‌سرّه مأموريت يافتند كه پيام ايشان را به آيت‌الله‌العظمي ميلانى و علماى خراسان در خصوص چگونگى برنامه‌هاى تبليغاتى روحانيون در ماه محرم و افشاگرى عليه سياست‌هاى آمريكايى شاه و اوضاع ايران و حوادث قم برسانند. ايشان اين مأموريت را انجام دادند و خود نيز براى تبليغ، عازم شهر بيرجند شدند و در راستاى پيام امام خمينى، به تبليغ و افشاگرى عليه رژيم پهلوى و آمريكا پرداختند. به اين خاطر در ۹ محرم «۱۲ خرداد ۱۳۴۲»  دستگير و يك شب بازداشت شدند و فرداى آن با اين شرط آزاد شدند ‌كه منبر نروند و تحت نظر باشند. با پيش آمدن حادثه‌ي خونين ۱۵خرداد، باز هم ايشان را از بيرجند به مشهد آوردند، تحويل بازداشتگاه نظامى دادند و ده روز در آن‌جا با سخت‌ترين شرايط و شكنجه و آزارها زندانى شدند.

* دومين بازداشت
در بهمن ۱۳۴۲ -رمضان ۱۳۸۳ ﻫ.ق- آيت‌الله خامنه‌اى با عده‌اى از دوستانشان بر اساس برنامه‌ي حساب‌شده‌اى به مقصد كرمان حركت كردند. پس از دو سه روز توقف در كرمان و سخنرانى و منبر و ديدار با علما و طلاب آن شهر عازم زاهدان شدند. سخنرانى‌ها و افشاگرى‌هاى پرشور ايشان و به‌ويژه در ايام ششم بهمن -سالگرد انتخابات و رفراندوم رژيم شاه- مورد استقبال مردم قرار گرفت. در روز پانزدهم رمضان كه مصادف با ميلاد امام حسن عليه‌السلام بود، صراحت و شجاعت و شور انقلابى ايشان در افشاگرى سياست‌هاى شيطانى و آمريكايى رژيم پهلوى، به اوج رسيد و ساواك شبانه ايشان را دستگير و با هواپيما روانه‌ي تهران كرد. رهبر بزرگوار، حدود دو ماه در زندان قزل‌قلعه -به صورت انفرادى- زندانى شدند و انواع اهانت‌ها و شكنجه‌ها را تحمل كردند.

* سومين و چهارمين بازداشت
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/H/139103200051460968_5467.jpgكلاس‌هاى تفسير و حديث و انديشه‌ي اسلامى ايشان در مشهد و تهران با استقبال كم‌نظير جوانان پرشور و انقلابى مواجه شد. همين فعاليت‌ها سبب عصبانيت ساواك شد و ايشان را مورد تعقيب قرار دادند. به اين خاطر در سال ۱۳۴۵ در تهران مخفيانه زندگى مى‌كردند و يك سال بعد -۱۳۴۶- دستگير و محبوس شدند. همين فعاليت‌هاى علمى و برگزارى جلسات و تدريس و روشنگرى عالمانه و مصلحانه بود كه موجب شد آن بزرگوار بار ديگر توسط ساواك جهنمى پهلوى در سال ۱۳۴۹ نيز دستگير و زندانى كردند.

* پنجمين بازداشت
حضرت آيت‌الله خامنه‌اى درباره‌ي پنجمين بازداشت خويش توسط ساواك مى‌نويسد:
«از سال ۴۸ زمينه‌ي حركت مسلحانه در ايران محسوس بود. حساسيت و شدت عمل دستگاه‌هاى جارى رژيم پيشين نيز نسبت به من -كه به قرائن دريافته بودند چنين جريانى نمى‌تواند با افرادى از قبيل من در ارتباط نباشد- افزايش يافت. سال ۵۰ مجدداً و براى پنجمين بار به زندان افتادم. برخوردهاى خشونت‌آميز ساواك در زندان آشكارا نشان مى‌داد كه دستگاه از پيوستن جريان‌هاى مبارزه مسلحانه به كانون‌هاى تفكر اسلامى به‌شدت بيمناك است و نمى‌تواند بپذيرد كه فعاليت‌هاى فكرى و تبليغاتى من در مشهد و تهران از آن جريان‌ها بيگانه و به كنار است. پس از آزادى، دايره‌ي درس‌هاى عمومى تفسير و كلاس‌هاى مخفى ايدئولوژى و... گسترش بيشترى پيدا كرد.»

* بازداشت ششم
در بين سال‌هاى ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۳ درس‌هاى تفسير و ايدئولوژى آيت‌الله خامنه‌اى در سه مسجد «كرامت»، «امام حسن عليه‌السلام» و «ميرزا جعفر» مشهد مقدس تشكيل مي‌شد و هزاران نفر از مردم مشتاق به‌ويژه جوانان آگاه و روشنفكر و طلاب انقلابى و معتقد را به اين سه مركز مى‌كشاند و با تفكرات اصيل اسلامى آشنا مى‌ساخت. درس نهج‌البلاغـه‌ي ايشان از شور و حال ديگـرى برخوردار بود و در جزوه‌هاى پلى‌كپى‌شده تحت عنوان: «پرتوى از نهج‌البلاغه» تكثير و دست به دست مى‌گشت. طلاب جوان و انقلابى كه درس حقيقت و مبارزه را از محضر ايشان مى‌آموختند، با عزيمت به شهرهاى دور و نزديكِ ايران، افكار مردم را با آن حقايق نورانى آشنا و زمينه را براى انقلاب بزرگ اسلامى آماده مى‌ساختند.http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/H/139103200048090321_5467.jpg

اين فعاليت‌ها موجب شد كه در دى ماه ۱۳۵۳ ساواك بى‌رحمانه به خانه‌ي آيت‌الله خامنه‌اى در مشهد هجوم ببرد و ايشان را دستگير و بسيارى از يادداشت‌ها و نوشته‌هاي ايشان را ضبط كنند. اين ششمين و سخت‌ترين بازداشت ايشان بود و تا پاييز ۱۳۵۴ در زندان كميته‌ي مشترك تهران زنداني بودند. در اين مدت در سلولى با سخت‌ترين شرايط نگهداشته شدند. سختى‌هايى كه ايشان در اين بازداشت تحمل كردند، به تعبير خودشان «فقط براى آنان كه آن شرايط را ديده‌اند» قابل فهم است.

پس از آزادى از زندان، به مشهد مقدس برگشتند. باز هم همان برنامه و تلاش‌هاى علمى و تحقيقى و انقلابى ادامه داشت. البته ديگر امكان تشكيل كلاس‌هاى سابق را به ايشان ندادند.

* در تبعيد
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/H/139103200053410592_5467.jpgرژيم پهلوى در اواخر سال ۱۳۵۶، آيت‌الله خامنه‌اى را مجدداً دستگير و براى مدت سه سال به شهر ايرانشهر تبعيد كرد. البته در اواسط سال ۱۳۵۷ و در پي اوج‌گيرى مبارزات مردم مسلمان و انقلابى ايران، ايشان از تبعيدگاه آزاد شدند و به مشهد مقدس بازگشتند و در صفوف مقدم مبارزات مردمى عليه رژيم پهلوى قرار گرفتند. پس از پانزده سال مبارزه‌ي مردانه و مجاهدت و مقاومت در راه خدا و تحمل آن‌همه سختى و تلخى، ثمره‌ي شيرين قيام و مقاومت و مبارزه؛ يعنى پيروزى انقلاب كبير اسلامى ايران و سقوط خفّت‌بار حكومتِ سراسر ننگ و ظالمانه‌ي پهلوى و برقرارى حاكميت اسلام در اين سرزمين را ديدند.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  در آستانه‌ي پيروزى
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/H/139103200056020309_5467.jpgدر آستانه‌ي پيروزى انقلاب اسلامى و پيش از بازگشت امام خمينى از پاريس به تهران، «شوراى انقلاب اسلامى» با شركت افراد و شخصيت‌هاى مبارزى همچون شهيد مطهرى، شهيد بهشتى، هاشمى رفسنجانى و ... در ايران تشكيل گرديد. آيت‌الله خامنه‌اى نيز به فرمان امام بزرگوار به عضويت اين شورا درآمدند. پيام امام توسط شهيد مطهرى به ايشان ابلاغ گرديد و با دريافت پيام رهبر كبير انقلاب، از مشهد به تهران آمدند.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  پس از پيروزى انقلاب اسلامي
آيت‌الله خامنه‌اى پس از پيروزى انقلاب اسلامى نيز همچنان پرشور و پرتلاش به فعاليت‌هاى ارزشمند اسلامى و در جهت نزديك‌تر شدن به اهداف انقلاب اسلامى پرداختند كه همه در نوع خود و در زمان خود بى‌نظير و بسيار مهم بودند كه در اين مختصر فقط به ذكر رئوس آنها مى‌پردازيم:

* پايه‌گذارى «حزب جمهورى اسلامى» با همكارى و همفكرى علماى مبارز و هم‌رزم خود: شهيد بهشتى، شهيد باهنر، حجت‌الاسلام والمسلمين هاشمى رفسنجانى و... دراسفندماه ۱۳۵۷

* معاونت وزارت دفاع در سال ۱۳۵۸

* سرپرستى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در سال ۱۳۵۸

* امام جمعه‌ي تهران، ۱۳۵۹
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/namaz.jpg
* نمايندگي امام خميني قدّس‌سرّه در شوراى عالى دفاع، ۱۳۵۹

* نمايندگي مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى، ۱۳۵۸

* حضور در جبهه‌هاى دفاع مقدس.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/jang.jpg
از سال ۱۳۵۹ و با شروع جنگ تحميلى عراق عليه ايران و تجاوز ارتش متجاوز صدام به مرزهاى ايران. اين حضور تا پايان جنگ در سال ۱۳۶۷ ادامه داشت.

* ترور نافرجام ايشان توسط منافقين در ششم تيرماه ۱۳۶۰ در مسجد ابوذر تهران.

* دو دوره رياست‌جمهورى اسلامي ايران با رأي قاطع ملت.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/prs.jpg
به دنبال شهادت محمدعلى رجايى دومين رئيس‌جمهور ايران، آيت‌الله خامنه‌اى در مهر ماه ۱۳۶۰ با كسب بيش از شانزده ميليون رأى مردمى و حكم تنفيذ امام خمينى قدّس‌سرّه به مقام رياست‌جمهورى ايران اسلامى برگزيده شدند. همچنين از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ براى دومين بار به اين مقام و مسئوليت انتخاب شدند.

* رياست شوراى انقلاب فرهنگي، ۱۳۶۰

* رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام، ۱۳۶۶

* رياست شوراى بازنگرى قانون اساسى، ۱۳۶۸
 
* ولي‌فقيه و رهبر انقلاب اسلامي ايران.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/5467/today.jpg

از روز چهاردهم خرداد سال ۱۳۶۸، پس از رحلت رهبر كبير انقلاب امام خمينى (قدس سره) توسط مجلس خبرگان رهبرى به اين مقام و مسئوليت عظيم انتخاب شدند.


مربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در پنج شنبه دوم 8 1392 |

هفتمين مراسم مشترك دانش آموختگي، تحليف و اعطاي سردوشي دانشجويان دانشگاههاي افسري ارتش جمهوري اسلامي ايران، صبح امروز با حضور حضرت آيت الله خامنه اي فرمانده كل قوا، در دانشگاه هوايي شهيد ستاري برگزار شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامي در ابتداي ورود به ميدان مراسم، با حضور در محل يادمان شهداي ارتش و قرائت فاتحه، علو درجات شهدا را مسئلت كردند.
فرمانده كل قوا سپس از يگانهاي حاضر در ميدان سان ديدند.
حضرت آيت الله خامنه اي در سخناني در اين مراسم، ورود به سِلك نيروهاي مسلحِ شجاع و نام آور جمهوري اسلامي ايران را، براي جوانان تازه وارد، افتخار آميز دانستند و با اشاره به لزوم تقويت آمادگي ها و استحكام دفاعي نيروهاي مسلح در كنار تقويت ساخت دروني نظام اسلامي و وحدت ملي، تأكيد كردند: ما از تحرك ديپلماسي دولت از جمله سفر نيويورك حمايت مي كنيم زيرا به دولت خدمتگزار اعتماد داريم و به آن خوشبين هستيم اما برخي از آنچه كه در سفر نيويورك پيش آمد بجا نبود، چون ما دولت امريكا را غيرقابل اعتماد، خودبرتربين، غيرمنطقي و عهد شكن مي دانيم.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: ما به مسئولين خودمان اعتماد داريم و از آنها مي خواهيم با دقت و با ملاحظه همه جوانب، گام ها را محكم بردارند و منافع ملي را به فراموشي نسپارند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر استحكام ساخت دروني نظام اسلامي، خاطرنشان كردند: عناصر اصلي كه از روز اول پيروزي انقلاب اسلامي، حافظ اين انقلاب و ملت ايران و مايه پيشرفت بودند، توجه به آرمان هاي والاي نظام اسلامي و توجه به عزت ملي بوده است، بنابراين وظيفه همه مسئولان و آحاد ملت، دفاع از عزت و هويت ملي است.
ايشان با اشاره به بدبيني و بي اعتمادي نظام اسلامي به امريكا، دولت امريكا را دولتي در پنجه صهيونيستها خواندند و گفتند: دولت امريكا در واقع در جهت منافع صهيونيست ها حركت مي كند و از همه دنيا باج مي گيرد و به رژيم صهيونيستي باج مي دهد.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه ملت ايران هيچگاه تهديد براي هيچ كشوري نيست اما استحكام نيروهاي مسلح را مهمترين عامل براي حفظ امنيت نظام اسلامي مي داند، افزودند: نيروهاي مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسيج و نيروي انتظامي بايد حصار مستحكمي در مقابل توطئه هاي دشمنان باشند.
فرمانده كل قوا با اشاره به تهديدهاي مكرر و مشمئز كننده دشمنان ملت ايران تأكيد كردند: همه كساني كه عادت به تهديد زباني ايران كرده اند، بدانند، پاسخ ما به هرگونه شرارتي بر ضد ملت ايران، پاسخي جدي و سخت خواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: ملت ايران، هم، سرسختي خود را در راه دفاع از آرمان ها و منافع خود نشان داده و هم، ميل و رغبت خود به سلامت و صلح و همزيستي را زيرا اين دو، در كنار يكديگر هستند.
ايشان در پايان از رشادتها و جانفشاني هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران بويژه نيروي هوايي، در هشت سال دفاع مقدس تجليل و ياد و خاطره شهداي گرانقدر دفاع مقدس از جمله شهيدان بابايي و ستاري را گرامي داشتند.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، امير سرتيپ خلبان شاه صفي فرمانده نيروي هوايي ضمن خير مقدم، گفت: در دانشگاههاي افسري ارتش جمهوري اسلامي، ضمن آموزش فناوريها و علوم جديد، آموزش معارف ديني و اعتقادي نيز از برنامه هاي اصلي است.
وي با اشاره به طرح هاي راهبردي و بومي و نصب انواع شبيه سازها در نيروي هوايي تأكيد كرد: نيروي هوايي ارتش با تقويت توان دفاعي و بازدارندگي خود، در آمادگي كامل براي صيانت از مرزهاي هوايي و آسمان جمهوري اسلامي ايران، بسر مي برد.
همچنين سرتيپ دوم بخشنده فرمانده دانشگاه هوايي شهيد ستاري گزارشي از برنامه هاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه هوايي شهيد ستاري بويژه طرح پهپاد رزمي و طرح شكاري نيمه سنگين ارائه كرد.
در اين مراسم به فرماندهان، اساتيد، خلبانان و دانشجويان دانشگاههاي افسري ارتش و همچنين تعدادي از خانواده شهدا، يك جلد كلام الله مجيد و هدايايي اعطا شد و نمايندگان دانشجويان جديد و فارغ التحصيل نيز، سردوشي و درجه خود را از دست فرمانده كل قوا دريافت كردند.
در ادامه اين مراسم دانشجويان دانشگاههاي افسري ارتش سرود عهد جانبازي را اجرا كردند.
اجراي رزمايش ميداني از ديگر برنامه هاي مراسم امروز دانشگاه هوايي شهيد ستاري بود.
در پايان اين مراسم يگانهاي حاضر در ميدان ضمن اجراي عمليات اعتماد به نفس، از مقابل جايگاه رژه رفتند.مربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در چهارشنبه اول 8 1392 |

فرم ثبت ناممربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در چهارشنبه اول 8 1392 |

يش از هزار نخبه جوان برتر دانشگاهي صبح امروز(چهارشنبه)  در گفت و شنودي ۲ ساعته با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي به بيان ديدگاهها و دغدغه هاي خود پرداختند و از زبان ايشان با ضرورتها و ظرافتهاي «استمرار پيشرفت پرشتاب و درون زاي علمي»، به عنوان عامل اصلي دست يابي ايران به قله هاي رفيع «پيشرفت و اقتدار و آبادني» آشنا شدند.
حضرت آيت الله خامنه اي ديدار با جوانان عزيز نخبه را همچون هميشه، بسيار شيرين و الهام بخش و زمينه ساز اقدام و عمل در سياستها و برنامه ريزيها دانستند و تأكيد كردند: نخبگان جوان كشور، طراحان و مهندسان پيشرفت آينده كشور هستند.
ايشان با تأكيد بر اينكه سياست پيشرفت علمي پرشتاب، سياست بنيادي نظام اسلامي است، گفتند: مجموعه مغز متفكركشور و نظام به اين نتيجه رسيده است كه اگر گذر از دشواري ها و خطرگاهها و لغزشگاهها به چند ركن نياز داشته باشد، قطعاً يكي از آنها پيشرفت علمي است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به استعدادها و توانايي هاي بالاي كشور، خاطرنشان كردند: نخبگان جوان ايراني قادرند كشور و ملت را به قله هاي پيشرفت همه جانبه برسانند.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: استعداد نخبگان ايراني در سطحي است كه هر هدف علمي و فناوري را كه زيرساخت آن در كشور وجود داشته باشد، محقق خواهند كرد.
ايشان گفتند: علت آنكه «پيشرفت علمي»، گفتمان اصلي كشور قرار گرفته، اين است كه پيشرفت واقعي، بدون پيشرفت علمي و فناوري امكان پذير نيست.
رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: البته اين پيشرفت علمي نيز بايد درون زا و متكي به استعدادهاي دروني باشد زيرا حركت، جهش و رشد علمي از درون، زمينه ساز وزانت، اعتبار، ارزش و ابهت كشور و ملت است.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه درون زا بودن پيشرفت علمي، امكان تعامل محترمانه و برابر علمي و فناوري با كشورهاي ديگر را فراهم مي كند، گفتند: نخبگان جوان و همه مسئولان و ملت ايران بدانند كه تمركز اصلي جبهه اي كه امروز در مقابل نظام اسلامي قرار گرفته، جلوگيري از قدرتمند شدن علمي و فناوري ايران است.
ايشان تأكيد كردند: در تحليل همه حوادث و قضاياي سياسي، اقتصادي، منطقه اي و بين المللي بايد اين نگاه واقع بينانه و كلان حاكم باشد كه جبهه پرقدرتي در دنيا وجود دارد كه نمي خواهد ايران اسلامي به يك كشور و ملت قدرتمند در زمينه هاي مختلف بويژه در علم و فناوري تبديل شود.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به مقالات برخي انديشمندان و برجستگان امريكا و غرب در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي افزودند: در اين مقالات به دستگاه سياسي غرب هشدار داده مي شد كه انقلاب اسلامي ايران به معناي تغيير يك هيأت حاكمه نيست، بلكه پيروزي انقلاب اسلامي به معناي ظهور قدرتي جديد در منطقه غرب آسيا است كه ممكن است اين منطقه حساس و ثروتمند را از سلطه غرب خارج و يا تسلط آنها را دچار تزلزل كند و دنياي غرب را از لحاظ تكنولوژي و علمي نيز به چالش بكشد.
ايشان تأكيد كردند: بعد از گذشت بيش از سه دهه، اكنون كابوس غربي ها و امريكايي ها به واقعيت تبديل شده و يك قدرت بزرگ ملي و منطقه اي سر برآورده است كه فشارهاي گوناگون سياسي، اقتصادي، امنيتي و تبليغاتي نتوانسته آن را از پا بياندازد بلكه حتي اين قدرت بزرگ زمينه ساز اثرگذاري بر ملتهاي منطقه و هويت بخشي به مسلمانان شده است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به حوادث بسيار مهم منطقه و شمال افريقا در ۲ سال گذشته و عكس العمل امريكا و غربيها به آن، تأكيد كردند: بيدار شدن ملتها و ايستادن با دست خالي، در مقابل رفتار تحقير آميز غرب و امريكا، حادثه بزرگي بود كه البته بر خلاف تصور غربيها، هنوز تمام نشده است.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: اين حوادث، يك پيچ تاريخي بود كه منطقه در حال عبور از آن است و سرنوشت آن هنوز نهايي نشده و غربيها نيز نگران اين حوادث هستند.
ايشان خاطرنشان كردند: اين حوادث مهم به بركت انقلاب اسلامي است كه از همان ابتدا بشارت دهنده ظهور يك قدرت ملي، عميق، مؤمن، پابرجا، با استعداد، و روبه رشد و اعتلا بوده است.
رهبر انقلاب اسلامي، در تبيين عوامل استمرار اين قدرت ملي، حفظ شتاب علمي كشور را، ضرورتي بسيار اساسي خواندند و خاطرنشان كردند: تحقق رسالت تاريخي انقلاب اسلامي، نيازمند آن است كه حركت پرشتاب علمي كشور از دور نيفتد و سكته، وقفه يا ترديد و تنبلي در آن بوجود نيايد.
ايشان جامعه پرطراوت نخبگان، وزارت «علوم، تحقيقات و فناوري»، وزارت «بهداشت، درمان و آموزش پزشكي» و معاونت علمي رئيس جمهور را ۴ ركن استمرار حركت پرشتاب علمي كشور برشمردند و با اشاره به اهميت فراوان معاونت علمي رئيس جمهور افزودند: اين معاونت و بنياد نخبگان كه زير نظر آن است وظايف بسيار حساسي در روند پيشرفت علمي ايران بر عهده دارند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به خدمات آقاي واعظ زاده و خانم سلطان خواه مسئولان قبلي اين بخش و انتصاب آقاي ستاري به معاونت علمي افزودند: مسئولان جديد معاونت علمي كارها را از صفر شروع نكنند بلكه با تكيه بر كارهاي برجسته انجام شده و نقاط قوت موجود، به رفع نقائص، خلاها و كمبودها اقدام كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي، بنياد نخبگان را به ادامه جدي كار و فراهم آوردن نشاط بيشتر علمي توصيه كردند و افزودند: اگر اين هدف محقق شود نخبگان و متخصصان خارج و داخل كشور، شوق بيشتري براي حضور در ايران و فعاليت بيشتر در روند پيشرفت علمي بدست خواهند آورد.
رهبر انقلاب، همچنين نوآوري علمي را در روند پرشتاب پيشرفت كشور، بسيار مؤثر خواندند و افزودند: مسئولان وزارت خانه هاي علوم و بهداشت و درمان و معاونت علمي رئيس جمهور، همه همت خود را براي گسترش نوآوري علمي بكارگيرند.
ايشان رصد دائم حركت علمي كشور، به منظور شناخت دقيق گره ها و مشكلات و برطرف كردن آنها را زمينه ساز افزايش نشاط و نوآوري علمي برشمردند و افزودند: دستگاههاي ذيربط در سطوح مختلف ستادي، علمي و اجرايي، ناهماهنگي ها را از بين ببرند و هماهنگ و منسجم به ايفاي وظايف بپردازند.
رهبر انقلاب ايجاد مسابقه اي جدي، بزرگ و حقيقي در زمينه نوآوري علمي و فناوري را در دستور كار دستگاههاي ذيربط قرار دادند و افزودند: در پايان نامه هاي مقطع دكتري، نوآوري را مورد توجه جدي و يكي از ملاكهاي ارزيابي و امتياز دهي قرار دهيد.
قانع نشدن به رشد علمي موجود از ديگر نكاتي بود كه رهبر انقلاب در اين ديدار بيان كردند.
ايشان افزودند: رشد و شتاب علمي ايران در مقياس منطقه و جهان خيلي خوب است اما اين، به معناي رسيدن يا حتي نزديك شدن به هدف نيست زيرا هم در گذشته از قافله علمي جهان خيلي عقب مانده ايم و هم ديگر كشورها دائم به پيش مي روند.
رهبر انقلاب با استناد به اين واقعيات نتيجه گرفتند: بايد با حفظ شتاب فعلي، خود را به خطوط مقدم علمي جهان برسانيم تا به ياري پروردگار و به همت جوانان و نخبگان خوش استعداد و فعال كشور، ظرف ۴ يا پنج دهه به مرجع علمي جهان تبديل شويم.
ايشان افزودند: به آينده درخشان و قابل دسترسي بينديشيم كه ايران به قله علم جهاني تبديل شده و هركسي بخواهد به يافته هاي جديد علمي دست يابد بايد زبان فارسي را فراگيرد.
حضرت آيت الله خامنه اي در بخش ديگري از سخنانشان، با انتقاد از محقق نشدن كامل پيوند علم و صنعت افزودند: با وجود فراگير شدن اين خواسته بسيار مهم، و نياز حقيقي دانشگاهها و مراكز صنعتي به يكديگر، هنوز ارتباط كامل و منطقي ميان مراكز تحقيقاتي و علمي با كارخانه ها و مراكز توليدي به وجود نيامده است.
رهبر انقلاب مراجعه بيشتر و متقابل شركتها و كارخانه ها و مراكز علمي و دانشگاهي را ضروري دانستند و افزودند: اگر هر سال شاهد اجراي صدها پروژه تحقيقاتي داخلي و مورد نياز مراكز صنعتي در دانشگاهها باشيم رشد حقيقي علمي و فناوري محقق خواهد شد.
رهبر انقلاب در همين زمينه به يك نقطه ضعف مهم يعني اجراي پروژه هاي مورد نياز مراكز خارجي در برخي دانشگاهها اشاره كردند و افزودند: كار علمي را كه برطرف كننده نياز خارجي ها باشد منع نمي كنيم اما هنر آن است كه كار علمي و تحقيقاتي، معطوف به حل مشكلات و تأمين نيازهاي داخلي باشد.
ايشان در پايان سخنانشان جامعه نخبگاني را به تقوا و توجه بيشتر به معنويت توصيه كردند و افزودند: صفاي دل و نورانيت نخبگان جوان، زمينه ساز جلب رحمت الهي و آسان شدن راه پيشرفت و ارتقاي علمي خواهد بود.
در ابتداي اين جلسه آقايان:
-    محمدحسين نورانيان – دارنده مدال نقره المپياد، دانشجوي دكتراي برق دانشگاه خواجه نصير
-    محمدحسين دهقاني فيروزآبادي – نفر برتر كنكور ۸۱ ، استاد مدعو
-    حميدرضا لورك آقا – برگزيده المپياد دانش آموزي، دانشجوي مهندسي هوا فضا
-    حسين پيرحسين لو – نفر برتر كنكور ۸۸ ، دانشجوي مهندسي برق شريف
-    علي رجب لو – دكتراي مكانيك دانشگاه تهران
-    حجت الاسلام حسين جمالزاده – رتبه اول المپياد دانشجويي، دانشجوي علوم و حديث دانشگاه علوم اسلامي رضوي
-    محمد مسعود عندليب – نفر برتر آزمون سراسري ۸۶، دكتراي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران
و خانم ها:
-    مدينه كرمي – رتبه اول المپياد دانشجويي، كارشناسي ارشد زبان و ادبيات فارسي دانشگاه شيراز
-    فرحناز فهيمي پور – دانشجوي دكتراي دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران
به تبيين ديدگاههاي خود در زمينه هاي علمي و دانشگاهي پرداختند.
مهمترين نكاتي كه نخبگان دانشگاهي به آنها تأكيد مي كردند به اين شرح است:
-    لزوم تجديد ساختار در سازمانهاي مرتبط با پژوهش
-    چابك سازي مراكز تحقيقاتي
-    اهميت نگاه واقع گرا و صحيح به مقوله پژوهش و شركتهاي دانش بنيان
-    ايجاد بانك اطلاعاتي جامع از نخبگان و طرح هاي تحقيقاتي آنها
-    انتقاد از پذيرش بيش از نياز دانشجو در مقاطع تحصيلات تكميلي
-    ايجاد پژوهشكده هاي فرهنگي و هنري معتبر براي پژوهش بر اساس نيازهاي جامعه
-    ضرورت تغيير رويكرد فعلي دانشگاهي نسبت به زبان و ادبيات فارسي
-    رفع موانع و مشكلات اداري و غيراداري براي بازگشت بيشتر فارغ التحصيلان خارج از كشور
-    انتقاد از موازي كاري و نبود هماهنگي ميان نخبگان به دليل ضعف در كار گروهي
-    پيشنهاد تشكيل شوراهاي تخصصي زير نظر بنياد ملي نخبگان به منظور برقراري ارتباط ميان نخبگان
-    اهميت بهبود فضاي كسب و كار و ترويج فرهنگ توليد و ثروت از طريق علم
-    پيشنهاد تشكيل شبكه ارتباطاتي جوانان نخبه جهان اسلام
-    ابراز نگراني از بالا رفتن سن كار مولد
-    شروع كارآموزي از مقطع دبيرستان براي اصلاح فرهنگ كار
-    كاهش حجم دروس غيرسودمند و افزايش دروس كاربردي
-    لزوم اجراي كامل قانون شركتهاي دانش بنيان
-    اولويت بندي حركت علمي براساس نقشه جامع علمي كشور
-    گلايه از مديريت مهندسان بر نهادهاي علوم انساني
-    پيامدهاي منفي كوچ علمي از علوم پايه و مهندسي به علوم انساني
-    نگراني از شيوع پديده نامبارك سياسي كاري در علوم انساني
-    انتقاد از انحصار و ناكارآمدي برخي از بخش هاي دولتي
 و لزوم شفاف سازي در نظام سلامت و پايش دائم عملكرد متصديان و مجريان بخشهاي دولتيمربوط به موضوع :
برچسب ها : <-TagName->
نویسنده سید علی خلیلی حسین آبای در چهارشنبه اول 8 1392 |

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir